להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 "סמים - שימרית מתה מזה" - מאת ד"ר יוסי פלד , הוצאת ע.נרקיס ופלד הדרכות

     


שימרית בת ה- 14 נערה מבית טוב, רצתה בסך הכל להיות אחת מ"החברה" כשהחלה לעשן סמים. שש שנים אחרי, עלה לה רצונה זה בחייה, עם מנת סמים אחת יותר מידי.

כשליד הקבר הטרי שאלו את עצמם הוריה במה טעינו? והצטרפו למאות הורים אחרים, השואלים את עצמם את אותה שאלה, החליט ד"ר יוסי פלד, הורה בעצמו ומומחה לנושא הסמים, לבדוק האם ניתן לתת תשובה.
הוא עושה זאת בספרו "סמים-שמרית מתה מזה"

השימוש בסמים בקרב בני הנוער הפך לדפוס התנהגותי שכיח, הניזון מלחצים חברתיים, סקרנות, רצון להשתייך, מסרים כפולים ומבולבלים, אמונה ש"לי זה לא יקרה". בריחה מהתמודדות עם הבעיות האמיתיות, חוסר מודעות לנזקים. חיפוש אחר ריגושים. כל אלה מובילים את הנוער להתנסות בחומרים הרסניים.כסוציולוג חינוכי העובד עם בני נוער שנים רבות,העלה ד"ר פלד בספרו זה את סיפור הסמים הישראלי, מבעד לעיניה של חבורת בני נוער, אותה לווה מספר שנים. הללו אפשרו לו להציץ לעולמם הפנימי והוא מיהר לתעד ולתאר מקרוב את התהליך שהם עוברים.
ד"ר פלד התיידד איתם עמוקות, והם גמלו לו בפתיחת צוהר לעולמם.

המראות שראה, כולל חוויות ההילולה ביער בליל ירח במסיבת הסם, מראות של שימוש טוטלי תו ריקודים עד איבוד הכרה. פגישות אישיות עם נוער שיכור זרוק בבארים, השתייה עד אובדן הכרה. הבריחה להסנפת דבק מגע, גז מזגנים ועוד. כל אלה אלה תוארו בספר ראשון מסוגו, הכתוב בשפה קולחת ומובנת, כרומן מרתק, עם עדות חדה וכואבת למצב הנוער כיום.
מתוך הסיפורת, באופן ידידותי לקורא, מצליח ד"ר פלד להעביר את המסרים.
המסרים:

ד"ר יוסי פלד סוציולוג חינוכי  ותיק עובד עם ילדים ובני נוער שנים רבות ומשמש כיועץ ארגוני למערכות חינוכיות ולמנהלי בתי ספר.
הוא יו"ר עמותת  "הדרך" - מרכז גמילה להתמכרויות מסמים וחבר הפורום הארצי לקידום זכויות נפגעי התמכרויות.

ד"ר פלד: "בספר זה ביקשתי לפתוח צוהר למבוגרים, מורים, מדריכים ובעיקר הורים ובני נוער אחרים, לתת-התרבות של צרכני הסמים הצעירים, שהיא זרה ולא ברורה למוגרים.

בספר אני מאפשר להם להיחשף לעולם המושגים ול"שפה" הייחודית של הנוער ומשתמשי הסמים. להכיר מקרוב את התנהלותם של הילדים בזמנם החופשי, להבין את מאפייני גיל ההתבגרות של נוער בן זמננו, ועל ידי כך לזהות מוקדם ככל האפשר את אלה הנמצאים בסיכון. סמים ואלכוהול הם חומרים פסיכו אקטיביים, שמשנים את יכולת השיפוט של המשתמש בהם. לכן כל כך קשה לדרוש מנער שהחל להתדרדר, להפסיק".
אך למרות המפגש הקשה, נוצרת בקורא אמפטיה לאומללותם של הנערים, תקווה שיצליחו במאבקם ושמחה כאשר יש בהם המצליחים לצאת ממעגל הסבל והסמים וחוזרים לחיים נורמליים.

זהו מסמך חשוב, וספר חובה להורים, אנשי חינוך-מורים, מחנכים, מנהלים ומדריכים בחינוך הבלתי פורמאלי.
עובדי נוער וקהילה, בני נוער, ולכל מי שהנוער יקר לליבו.
הספר נמכר ברשתות שיווק הספרים, במחיר: 79 ש"ח
או ישירות מד"ר פלד באתר: www.sefertov.co.il  בטל:052-2660013,
בדוא"ל: yossi@ypeled.co.il או בכתובתו: מצפה הילה, מיקוד: 24953.

ד"ר אמנון מיכאל - כותב על הספר
ספרו של ד"ר יוסי פלד " סמים- שמרית מתה מזה" מציג באופן ישיר וחד וללא תפאורה מיותרת את חוויית השימוש בסמים בקרב בני הנוער מן ההתחלה ועד הסיום המר. סיפור הדברים מובא באמצעות דרך הקרובה – לחוויה (experience-near ), מ"השטח", ללא ה"הגנה" של הממסד או הריחוק שנותן ספר תיאורטי מדי. דרך המגע הבלתי אמצעי עד כדי "חקירה משתתפת" מביא בפנינו ד"ר פלד ספר בעל נושא מרתק, נוגע ובעיקר תורם יידע מתוך ההתנסות בסמים של בני-נוער. לא זכור לי ספר שעסק בנושא זה באופן כה אותנטי וקרוב.

סיפורם של בני-נוער המתוארים בספר הוא סיפורם של ילדינו בימים אלה שבהם ניטש שוב ושוב הויכוח בנושא לגליזציה ודה-קרימינליזציה של השימוש בסמים אלה ואחרים.

באמצעות הכרות עם חוויותיהם של ליאוניד, סרגיי, שימרית, דני ועוד רבים אחרים, אנו יכולים לקבל על כך תשובות ברורות ונכונות יותר. יתר על כן, הספר עשוי להעשיר אותנו הן בידע ומידע מהימן אודות החומרים הפסיכו-אקטיביים והשימוש בהם, והן לתרום להבנה פנומנולוגית של המתבגרים על חוויותיהם, נקודת מבטם וקשייהם הרבים בתקופת גיל זו ובמציאות של תקופתנו.
אין ספק שזהו ספר חשוב והנני ממליץ עליו בחום להורים, לילדים, לבני נוער, למורים וליועצים ולכל מי שילדינו כולם חשובים לו.

ד"ר אמנון מיכאל
מנהל מרכז "הדרך" לטיפול בהתמכרויות ומרצה
בביה"ס לעבודה-סוציולוגית, אוניברסיטת חיפה


___________________________________________________________________

מהעיתונות
סמים מבט מבפנים - אלה כפר, אוגוסט 2006 גיליון 132
ברכת הגומל (מסמים) - עיתון הקיבוץ 6.10.06
סמים - צפון 1, רשת שוקן 21/9/2006
 
פלד מרכז הדרכות - ד"ר יוסי פלד  מצפה הילה מיקוד24953  טל:04-9571855, 052-2660013, טלפקס: 04-9572386, Email:yossi@ypeled.co.il
בניית אתרים - מועלם גלית